Тригерні точки

ПРИЧИНА БОЛЮ, ЩО НЕ ВИЗНАЧАЮТЬ ОРТОПЕДИ.

М'язи нашого тіла створені так, що вони потребують короткочасного відпочинку після кожного скорочення. Скоротилася - відпочила, скоротилася - відпочила і таке інше. Тільки в такому режимі роботи м'яз встигає відновити свої сили, отримати з крові (через міжклітинний простір) необхідні поживні речовини та вивести продукти розпаду.

Часто наша робота пов'язана з тривалою статичною чи динамічною напругою певних груп м'язів. Якщо м'яз перебуває у напрузі довше допустимого часу, то поживні речовини, що усередині її клітин витрачаються, а заповнити їх звідки. Який вихід знаходить організм? Клітини починають використовувати як живлення власні речовини, тобто ті речовини, з яких вони самі складаються. Клітина починає сама себе "перетравлювати". Зрозуміло, це процес не швидкий. Але якщо режим роботи м'яза не змінюється, то згодом у ньому утворюються осередки напруженості, так звані тригерні точки, («тригер» російською мовою означає спусковий гачок).

Ці точки недарма отримали таку назву. Справа в тому, що як при натисканні спускового гачка пістолета лунає постріл і куля, що вилетіла, вражає ціль, так і при активації тригерних точок вони «вистрілюють» болем у певні області тіла. У кожної точки ці області поразки різні, але характерно — викликаний біль, зазвичай, знаходиться далеко від точки-причини. Так, крапки в області плеча можуть викликати головний біль (див. малюнок), крапки на спині — біль у плечі тощо.

Найбільш характерною умовою для виникнення цих підступних точок є перевантаження на роботі, наприклад, сидячи за комп'ютером. При такій роботі ми годинами сидимо у вимушеній позі, напружуючи ті самі м'язи. Особливо м'язи плечового пояса. Прислухайтеся до своїх відчуттів у цій галузі, коли ви тримаєте комп'ютерну мишку або друкуєте текст.

Тригерна точка, виникнувши в м'язі, спочатку не викликає болю, вона ніби дрімає. Це схоже на зведений курок пістолета. У такому стані її може виявити тільки фахівець — по вкороченій довжині м'яза і болю, що проявляється при прямому натисканні на крапку. Однак, за певних умов тригерна точка активується, відбувається «спуск курка». І тоді людина зазнає сильного болю. Які умови, які провокують виникнення болю? Їх кілька — перевантаження, переохолодження, тривале стискання м'яза або його вкорочене положення.

За словами відомих американських лікарів, які займалися дослідженням м'язових болів, Дж. Травелл і Д. Г. Сімонс, у народі існують дві серйозні помилки щодо болю в м'язах:

Помилка № 1. М'язовий біль не буває сильним, його можна перетерпіти. Насправді ж біль, спричинений тригерними точками, може бути нестерпним. З'явившись, тригерні точки не зникають самі собою. Вони можуть лише тимчасово перейти в латентний, дрімаючий стан, чекаючи чергового зручного випадку для активації.

Помилка № 2. Біль у м'язах не є небезпечним. Відомий випадок, коли домогосподарка, яка готувала обід біля газової плити, зробила незручний рух і від м'язового болю, що виник у попереку, впала. Біль був настільки сильним, що він не міг дотягнутися до плити, щоб вимкнути вогонь. Якщо тригерна точка активується у плавця, він може потонути.

Як зрозуміти, чи утворилися у Вас тригерні точки? Визначити це може лише фахівець, тому що для кожного м'яза існують особливі області відбитого болю.

Однак, за статистикою, близько 50% працездатного населення страждає від цієї проблеми. Найчастіше вона зустрічається серед офісних працівників та відносно частіше серед жінок. Згадаймо також офісні кондиціонери. Струмінь холодного повітря — потужний активатор тригерних точок, особливо в стомлених м'язах.

Одним із найбільш дієвих методів лікування тригерних точок вважається спеціальний метод лікувального масажу. Це не класичний шведський масаж: для роботи з тригерними точками застосовується особливий метод точкового тиску та глибокого пропрасування з подальшим розтягуванням ураженого м'яза.

Розпізнати тригерну точку непросто — для цього потрібні спеціальні знання та великий практичний досвід. А не розпізнавши її, допомогти пацієнтові неможливо. Адже якщо біль у руці викликаний тригерною точкою в одному з м'язів спини, то лікувати руку безглуздо — результату не буде. Тут потрібно дуже точне (діаметр точок – 1-3 мм) і правильний вплив на точку – причину болю. Однак, якщо біль викликаний саме тригерною точкою, то пацієнт відчуває значне полегшення відразу після лікувального сеансу.